HTML

Rovatok

Heaven News

Eddig magamba tartottam ezeket a gondolatokat, most leírom, mert ha magamba tartom, akkor csak magamat építem másokat nem. MERT: Ezért egészen bizonyosnak tartjuk a prófétai beszédet, amelyre jól teszitek, ha mint sötét helyen világító lámpásra figyeltek, amíg felragyog a nap, és felkel a hajnalcsillag szívetekben. 2Péter 1:19

Friss topikok

Linkblog

2009.04.02. 12:12 yoshi

Friss Hírek Április

2009 Húsvét 2 Mózes 12.

Akkor az Úr azt mondta Mózesnek és Áronnak Egyiptom földjén: ,,Ez a hónap legyen nálatok a hónapok kezdete, ez legyen az első az esztendő hónapjai között. Szóljatok Izrael fiainak egész közösségéhez, és mondjátok nekik: Ennek a hónapnak a tizedik napján vegyen mindenki, családonként és házanként, egy-egy bárányt! Ha háznépének száma kevés egy bárány elfogyasztásához, vegye maga mellé háza legközelebbi szomszédját, annyi személyt, amennyi elég egy bárány elfogyasztásához. A bárány hibátlan, hím, egyesztendős legyen! Ugyanezen szabály szerint kecskegidát is vehettek. Aztán tartsátok őrizet alatt ennek a hónapnak a tizennegyedik napjáig! Akkor estefelé vágja le azt Izrael fiainak egész sokasága! Vegyenek a véréből, és kenjék be mindkét ajtófélfát és a szemöldökfát azokban a házakban, amelyekben elfogyasztják. A húsát pedig egyék meg azon az éjszakán, tűzön sütve, kovásztalan kenyérrel, keserű salátával! Így egyétek: derekatokat övezzétek fel, sarutok legyen a lábatokon, bototokat tartsátok a kezetekben, és sietve egyétek, mert az Úr Pászkája (vagyis: Átvonulása) ez. Átvonulok ugyanis azon az éjszakán Egyiptom földjén, megölök minden elsőszülöttet Egyiptom földjén, embert, állatot egyaránt, és ítéletet tartok Egyiptom minden istenén: én, az Úr. Ez a vér jel lesz számotokra a házakon, amelyekben lesztek. Én meglátom a vért, elvonulok mellettetek, és nem ér benneteket pusztító csapás, amikor megverem Egyiptom földjét. Legyen azért ez a nap emléknap nálatok: üljétek meg nemzedékről-nemzedékre, mint az Úr Ünnepét, örök szertartásként!

 

David Wilkerson üzenete, 2009.márc.7.

A Szent Szellem arra kényszerít, hogy mondjam el Nektek ezt az üzenetet és kérjelek meg arra, hogy a címlistátokban szereplő minden személynek küldjétek ezt tovább e-mailben.

HAMAROSAN EGY OLYAN KATASZTRÓFA FOG TÖRTÉNNI, AMI AZ EGÉSZ VILÁGOT MEGRÁZZA. Ez olyan borzalmas lesz, hogy mindenki belereszket, még a legkegyesebbek is.

Már 10 éve figyelmeztetem a világot, hogy ezerféle tűz támadja meg New York városát. Ez a tűz ki fog terjedni a nagyváros egész régiójára, érinti New Jerseyt és Connecticutot is. Amerika minden jelentős városában lesznek zavargások és lobogó tüzek-ahogyan az már Los Angelesben, Wattsban évekkel ezelőtt megtörtént.

Minden városban zavargások és tüzek lesznek. A tüzek gyújtogatás következményei lesznek: a Time Squaren, New Yorkban is lesz ilyen. Amit most átélünk, az nem egyszerűen recesszió, hanem depressió. Isten haragja van rajtunk.

Zsolt.11:3

„Amikor a fundamentumok is elrontatnak, mit cselekedett az igaz?”

Isten megítéli Amerika és a nemzetek bűneit. Ez szétrombolja a világ alapjait.

Jeremiás így könyörgött a gonosz Izráelnek:

Jer.18:11-12

Most azért beszélj csak Júda férfiaival és Jeruzsálem lakosaival, mondván: ezt mondja az Úr: Ime én veszedelmet készítek ellenetek és tervet tervezek ellenetek! Nosza térjetek meg, kiki a maga gonosz útáról és jobbítsátok meg útaitokat és cselekedeteiteket! Ők pedig ezt mondják: hagyd el! Mert mi a magunk gondolatai után megyünk és mindnyájan a mi gonosz szívünk hamisságát cselekesszük.”

Dávid így óv  a Zsolt.11:6-7-ban:

„Hálókat hullat a gonoszra: tűz, kénkő, és égető szél az ő osztályrészük. Mert az Úr igaz: igazságot szeret, az igazak látják az ő orcáját.”

Ez egy igaz ítélet, amiképpen Noé idejében Sodoma és Gomora esetében történt.

 

DE MIT TEGYENEK AZ IGAZAK,  ISTEN NÉPE?

Elsőként egy praktikus tanácsot adok, ami útmutatásul szolgálhat.

Ha lehetséges, készítsetek magatoknak egy 30 napra való készletet, ami tartós élelmiszerekből, toalett cikkekből és egyéb életfontosnak tartott dolgokból/ pl.gyógyszer/ álljon.

Ugyanis amikor bekövetkezik a katasztrófa, a nagyvárosokban az élelmiszer polcok pillanatok alatt ki fognak ürülni.

Szellemi magatartásunkat illetően két lehetőség van.

Ezt a Zsolt.11:1-4 írja le.

Azt mondom az én lelkemnek: nincs okod elfutni…nincs okod elrejtőzni. Ez Isten igazságos munkája. Felnézek az Úrra az Ő trónjára , az Ő gondoskodó szemébe nézek és tudom, hogy jóságából megőrzi minden léptemet- bízom abban, hogy az övéit kimenti árvízből, tűzből, szerencsétlenségekből, megpróbáltatás minden formájából.

Megjegyzés: nem tudom, hogy mindezen dolgok mikor fognak megtörténni. Csak azt tudom, hogy nagyon hamar. Kitártam a lelkemet előttetek. A Ti döntésetek, hogy mit tesztek ezzel az üzenettel.

 

David Wilkerson köztiszteletben álló szolgáló New Yorkban. íme, látása a gazdasági életről.

Mire kell főként emlékezned ebből a látásból:

Akkortól, hogy az első ország összeomlik, két heted lesz arra, hogy kivedd a pénzedet a bankból. Amerika túl fogja élni a válságot - eljön a helyreállás. De az USA sosem lesz olyan, mint előtte. Isten azt mondja: Hozzd rendbe az életedet! Szabadulj meg a bálványoktól! Keresd Isten arcát szentségben! Isten tűzfal lesz körülőtted, és dicsősége ott lesz közöttetek.
"Ez a küszöbön áll. Hamarosan egy ország - és most prófétikusan szólok,... ha életemben valaha hallottam Isten hangját, most biztosan - nagyon hamar egy európai, Észak-afrikai vagy keleti ország nem tudja majd tovább fizetni a nemzetközi hiteleit, és amikor ez megtörténik, két héten belül Mexikó is bedöl.

Mexikó százmilliárd dollárral tartozik - ennek 80%- át amerikai bankoknak. A következő fog történni: kb. két héttel az első ország becsődölése után (ezt túl fogjuk élni, mert ez az első ország leginkább európai: német, svájci és francia bankoknak tartozik) egy második ország is csődbe megy, való színűleg Argentína vagy Brazília, ezen valahogyan túltesszük magunkat és azt mondjuk: "Hát, talán nem fog fájni", de két héttel az első ország becsődőlése után Mexikó százmilliárdot lesz képtelen visszafizetni.

Amikor másnap reggel kinyitnak a bankok, óránként 15 milliárd dollárt vesznek majd ki amerikai bankjainkból. Mindenki megrohanja a bankjainkat, az arabok, az összes latin-amerikai ország, és a nap vége előtt az USÁ -ban be kell jelenteni: "bezárnak a bankok".


Hathavi rettegés

Ekkor a legpokolibb hat hónap következik majd Amerika eddigi életében. Káosz lesz. Még a nemzetőrség sem lesz képes megnyugtatni az embereket, ezért az egész amerikai hadsereget mozgósítani kell.


A közelmúltban voltak látomásaim: New Yorkban voltam egy Macy áruházban és láttam, hogy az emberek csak aléltan járkáltak, mert nem tudták kivenni a pénzüket a bankból. Most adok egy tanácsot: amikor az első ország csődbe megy - ezt leírtam, borítékba tettem és leragasztottam; felhívom majd minden barátomat is, és nektek is mondom (most mondom el először nyilvánosan): amikor az első ország felfordul, minden filléreteket vegyétek ki a bankból. Gyülekezetek, vegyetek ki mindent, mert aztán bezárnak a bankok, és hat hónapig egy fillért sem tudtok kicsavarni onnan. Természetesen, utólag mindenki visszakap mindent, de hazánk nem lesz többé ugyanaz.

Olyan félelem lesz, mint eddig soha - az ítélet az ajtónál. Amikor Macy áruházában voltam, látomásban, és néztem, hogy az emberek kábán mászkálnak, ők nem tudták, mit tegyenek, nem értették, mi történik. Aztán egy társaság bement az áruházba, hirtelen megvadultak és fosztogatni kezdték a boltot. Egy órán belül mindenki - mindenkinek a szellemét láttam az áruházban - mindenki lopott, kifosztották a helyet, mind az öt emeletet, az egésznek vége volt egy-két órán belül.

Ez csak a kezdet. Mindez benne van a Bibliában. Isten számtalanszor figyelmeztetett minket. Nem mondhatjátok, hogy nem szólt. Azt sem mondhatjátok, hogy Isten nem mond valami félelmeteset itt, ma este. Jobb, ha rendbe hozzuk az imaéletünket és az egész életünket, és megszabadulunk a bálványainktól, ahogyan Pál írja, és keressük Isten arcát szentségben, külöben nem állunk majd készen arra, ami érkezik.Isten figyelmeztet.Készüljetek fel, akkor nem fogtok félni mindettől, ami következik és elkezdtek ujjongni, mert tiszta lesz a kezetek.


Imádkoztatok, Isten pedig tűzfalat épít körétek, hogy megvédjen".


Kivonatok David Wilkerson prédikációiból:


Isten fejre állítja a világot. Kijelenti Ézs. 24:1 : Az Úr elpusztítja, felforgatja a földet, feldúlja felszínét, szétszórja lakóit.


E prófécia szerint hirtelen ítélet jön a földre, ami mindent megváltoztat egyetlen óra alatt. E rövid időn belül az egész világ a tanúja lesz, hogy gyorsan pusztulás szakad egy városra vagy országra, és a világ nem lesz többé ugyanaz. Ha ragaszkodsz az anyagi dolgokhoz, "ha szereted ezt a világot és annak dolgait", akkor nem akarod hallani Ézsaiás próféciáját. Sőt, még azok számára is elképzelhetetlennek tűnhetnek Ézsaiás szavai, akik a legigazabbak Isten népe között. Biztosan sokan kérdeznék: hogyan érheti csapás az egész világot egy órán belül?


Ha nem hinnénk, hogy a Biblia Isten tiszta Szava, csak kevesen vennénk komolyan Ézsaiás próféciáját, pedig az írás egyértelmű : a világ egy óra alatt megváltozik. Az egyház is megváltozik. A földön élő minden ember megváltozik.

János apostol hasonló figyelmeztetést ad a Jelenésekben. Arról beszél, hogy pusztító ítélet száll egy városra és egy országra:

Ennekokáért egy nap jönek ő reá az Ő csapásai: a halál, a gyász és az éhség; és tűzzel égettetik meg; mert erős az Úr, az Isten, aki megbűnteti őt... hogy elpusztult egy órában annyi gazdagság! (Jel.
18:8,16.)

Ézsaiás próféciájában az ítélet alatt álló város összezavarodik. Minden házat bezárnak, senki nem megy se be, se ki. Az összezavarodott város nem működik: minden ház zárva, hogy senki ne jöhessen be (Ézs.  24:10.).


Az egész város pusztán hagyatik: A városban csak pusztaság maradt és rommá zúzatott a kapu. (24:12.) Már nem léteznek a város kapui. A szakasz jelzi, hogy tűz ütött ki és robbanás történt, ami megrázta a föld alapjait is (lásd 24:6.). Isten egyetlen óra alatt megváltoztatja az egész világot.

Hirtelen lesújt egy világméretű csapás, Isten utolsó ítéletei közül az első. Ettől a hatalmas eseménytől megtántorodik a világ. Ézsaiás szerint, amikor ez bekövetkezik, nem lesz hova menekülni: a magas (büszke) várost, megalázá azt, megalázá azt a földig, és a porba dobta azt ( Ézs. 26:4.). Megégnek a földnek lakói (24:6.). Amikor ez bekövetkezik, kitör a káosz. Minden városi tevékenység leáll és a társadalom tömény felfordulásba süllyed. A kormányzati szervek képtelenek lesznek visszaállítani a legcsekélyebb józanságot is. Nem lesz az a rendőrség, nemzetőrség és hadsereg, amely rendet tudna teremteni a felfordulásban.


Még emlékezhettek, hogy amikor az ikertornyok összedöltek, az egész világról ömlött a segítség New Yorkba. Rengetegen jöttek, hogy segítsenek, amiben tudnak. Ézsaiás próféciája azonban másmilyen
jelenetet fest le: világos, hogy ez a katasztrófa nagyobb, mint amivel az emberiség meg tud birkózni. Ez az ítélet letarolja a gazdaságot. Gazdag kereskedők gyötrődve, sírva és gyászolva, a csőd szélén
szemlélik az eseményeket. Egyszerre minden felhalmozott vagyonuk semmivé lesz. János írja le a jelenetet: Ezeknek városai, akik meggazdagodtak Ő tőle, távol állanak az Ő kínjától való félelem miatt,
sírván és jajgatván, és ezt mondván: Jaj! jaj! a nagy város,... hogy elpusztult egy órában annyi gazdagság! (Jel. 18:15-16.)


Egyik napról a másikra megszűnik minden adás-vétel. Minden éttermet és kocsmát bezárnak, vége lesz minden tivornyának és zenének. Igazából, elenyészik a mirha és öröm, az öröm és boldogság minden nyoma:


...sóhajtnak minden vidám szívűek. Megszűnt a dobok vidámsága, elcsöndesült az örvendők zajgása, a cziterának vidámsága megszűnt. Énekléssel nem isznak bort; keserű a részegítő ital az ivónak ( Ézs.
24:7-9, 11.).


Igen, ez a sötétség és homály képe, de nem az én próféciám. A Mindenható Isten Szent Szelleme adta ezt az üzenetet, hogy igaz prófétája, Ézsaiás közvetítse nekünk. Még a világ is készül erre. Amerikában, Angliában, Európában és Izraelben milliárdokat költenek közbiztonságra. Miért? Mert a katonai szakértők figyelmeztetnek, hogy biztosan közeleg egy világra szóló hatású terrortámadás.

Megkérdezheted: miért változna meg az egész világ, ha csupán egyetlen várost atomtámadás ér? A visszavágástól való félelem miatt. Ha egy lator ország egy ilyen támadást indít, biztos lehetsz benne, hogy néhány órán belül eltörlik a föld színéről. Gondoljatok az izraeli tervre, amit Sámson Változatként ismernek! Amint kilőnek rájuk egy nukleáris robbanófejet, Izrael is megteszi ugyanezt perceken belül, elpusztítva mind a húsz, vele ellenséges ország fővárosát.


A világból időzített bomba lett, és gyorsan közeledik a robbanás pillanata


2. Isten egy óra alatt megváltoztatja az egyházat.


A pusztulásnak ez az órája hirtelen megváltoztatja a gyülekezeteket, az élőket és a holtakat is. Ézsaiás ezt írja: olyan lesz, mint amikor megráznak egy olajfát ( Ézs. 24:13.).


A kép az, hogy Isten megráz egy olajfát, miután leszedték a gyümölcsöt. Röviden: mindent megráz, ami megrázható, semmit nem kímél. Ez a világméretű pusztulás is mindent elborító sötétség ideje lesz. Azt kérdezitek, mi lesz Isten népével mindezek közepette? Mi történik az egyházzal? Ézsaiás valami megdöbbentőt mond arról, hogy mi történik majd a hívőkkel.


A szörnyű rázkódás kőzepette egy ének hangzik fel, amely egyre hangosabb lesz. Hirtelen, a legsötétebb órában, egy világméretű kórus zeng dicséretet Isten fenségének: felemelik hangjukat, énekelnek az Úr fenségének, rivalgnak a tenger felöl (24:14.). El tudod képzelni? Mindenütt pánik uralkodik. Az emberek szíve elalél a félelemtől, amint a tüzek több száz mérföldről látható füstöt eregetnek. Mindenfelé fejetlenség és káosz tombol. Mégis, a pusztító tüzek és a nyomorúság
közepette a világ egy dicsőséges éneket hall: Dicsőítsétek az Urat a tüzekben, Izrael Istenének a nevét! A föld széléről énekeket hallánk: dicsőség az igaznak! ( Ézs. 24:15-16.)


Felébred egy szent maradék, és egy ének születik a tűzben. Pánik helyett, Isten népe dicséri az Ő rettenetes fenségét. Képzeljétek el: minden idők legsötétebb órájában egységben száll fel a minden nemzetből összeállt milliók hangja. Nem félelem vagy a gyötrődés miatt, hanem az Úr örömteli dicséretében. Azt kérdezed, hogyan történik majd? Isten egyetlen óra alatt újjátermti és helyreállítja az egyházát. A száraz csontok zörögve megrázkódnak és az igazak felébrednek , amint a Szent Szellem a langyos hívők tömegeit hívja vissza az első szeretethez. Irgalmában, Isten felgerjeszti azokat, akik elhanyagolták őt, nem figyeltek a Szavára, kerülték az imádkozást, sőt talán a válást is fontolgatták. Ezen emberek lelkét hirtelen elárasztja a lelkiismeret furdalás és az Isten szerinti szomorúság fájdalma. Sokan térdre hullnak és megtéréssel kiáltanak Istenhez. Az Isten fenségét dicsőítő ébredés következik és ennek az ébredésnek a dalát a föld legvégső határán is hallani fogják.
Keletről, nyugatról, északról és délről, az arab országoktól Kínáig, Indonéziából, Afrikából és a föld minden pontjáról felhangzik egy dicsőséges ének a tűzből. Akik túlélték a tüzeket, azok egy napon
belül már új éneket énekelnek az egész világon. Az Ézs. 25. szerint ebben az időben nagyszerű csodák történnek majd, amint Isten mident újjá tesz.


Az Úr népe világszerte az Igéből lakomázik: és szerez a seregek Ura minden népeknek e hegyen lakodalmat kövér eledelekből, lakodalmat erős borból; velős, kövér eledelekből, megtisztult erős borból ( Ézs. 25:6.).


S elveszi e hegyen a fátyolt, mely beboríta minden népeket, és a takarót, mely befödött vala minden népségeket (25:7.). Most, ebben a bővelkedő időszakban úgy tűnik, hogy a tömegeket fátyol takarja, és ezért képtelenek látni Jézus Krisztus igazságát. Amikor azonban felkel Isten, hogy megrázza a világot ítélettel, a több milliárd ember elméjét takaró leplek elvettetnek. A sötétség leple eltávolíttatik és sokan meglátják az Urat, az Ő dicsőségében. A Szent Szellem nem tukmálja rá Krisztust ezekre a megnyílt szemekre és szívekre, mégis felkel közülük egy maradék. Szerintem ma a legsötétebb takaró leplek a fiatalok szemén és szívén vannak. Ez külőnösen vonatkozik a főiskolás korúakra, akiknek a hitét már kb. 4 éve támadják. Ezen évek alatt az elméjüket istentelen tanárok oktatták olyan osztálytermekben, amelyekben támadták, gúnyolták és megvetették a hitet. Ezeknek a fiatal férfiaknak és nőknek a hite hajótörést szenvedett. Azzal a meggyőződéssel hagyják el a főiskolát, hogy Isten halott. A nukleáris, gazdasági és társadalmi pusztulás idején azonban minden képmutató lepel lehull egy óra alatt. Ugyanazok a professzorok, akik csúfolták őket, a halál lehetőségét átlátva rájönnek, hogy dönteniük kell : mit gondolnak az örökkévalóságról? Van élet a halál után? Keresni kezdenek majd valakit, aki elmagyarázza neki a történéseket.


Amikor ez az ének szól, meghallják fiatalok az élet minden területén, minden nemzetben a nap alatt. Sokan megkeményítik a szívüket és átkozzák Istent, amikor hallják ezt a dalt, de mások tömegesen csatlakoznak az Isten fenségét dicsérő énekhez.


3. Isten egyetlen óra alatt megváltoztat minket, egyénileg.


Egy órán belül más kerül az életünk középpontjába. Nem rágódunk többé a saját bajainkon és nehézségeinken . Hirtelen sok dolog elveszíti az értékét a szemünkben, amit fontosnak tartotunk. Miért? Mert abban az órában mindenki egy hajóban evez majd:


S olyan lesz a nép, mint a pap; a szolga, mint az ő ura; a szolgáló, mint asszonya; a vevő, mint az eladó ; a kölcsönadó , mint a kölcsönkérő ; a hitelező , mint az, akinek hitelez ( Ézs. 24:2.).


A hirtelen érkező ítélet senkire nem lesz tekintettel. Mindenkit elér dühe hatókörén belül. Az elnökök, királyok, a világ leggazdagabbjai is leghíresebbjei mind ugyanúgy remegnek majd, mint a föld legszegényebbjei. Ez a világraszóló esemény megsemmisít minden bálványt, megtisztít a vétkektől és ledönt minden hamis oltárt:


Ezért úgy (ezzel a nyomorúsággal) tisztíttatik el a Jákób hamissága, és éppen ez a gyümölcse bűne elvételének, hogy olyanná teszi az oltárnak minden kövét, minők a széttőrt mészkövek: nem kelnek fel többé (nem maradnak állva) a berkek és naposzlopok! ( Ézs. 27:9.)


A világon a pénz a legfőbb bálvány. Jelenleg Amerika hatalmas pénzügyi katasztrófával néz farkasszemet. A befektetők egymást taposva igyekeznek kimenteni a pénzüket a magas kockázatú alapokból és a jelzálog cégek csődbe mennek. A kőzelmúltban egy pénzügyi cikk címe így szólt: "Hagyd el a hajót!" Mindenki elad, senki nem vesz. Sok háztartásban pánik van, mert egyik napról a másikra megváltozik az emberek élete. Egy sokmilliárd dolláros zugalap elnőke jut az eszembe,
aki nemrégiben árulni kezdte a négyméteres yachtját és a hat hálószobás házát a coloradoi Aspenben. Gyakorlatilag egyik napról a másikra kiszáradt a pénzalapja.


Közeleg a nap, amikor a sport az utolsó lesz, ami az embereket érdekli. Nem vagyok sportellenes, de hamarosan majd nem lehet 250 millió dollárért atlétákat venni, mikőzben a világon oly sokan éheznek.

Minden bálvány dübörögve leomlik, porrá lesz, és a játszótér a földdel lesz egyenlő. a legszegényebbek és a leggazdagabbak egyforma körülmények között találják magukat.


Mindez egy nap alatt játszódik le. ...a mikor ezt mondják: Békesség és biztonság, akkor hirtelen veszedelem jön rájok, mint a szülési fájdalom a terhes asszonyra; és semmiképpen meg nem menekednek. (1Thessz. 5:3.)


Miért hangzanak ilyen jelenésszerű figyelmeztetések?


Eltűnődhetsz: mi jó jöhet ki az ilyen prófétikus üzenetekből? Miért kellene bárkinek is ilyen szorongásban élni? Emlékeztetlek, hogy Jézus figyelmeztette Jeruzsálemet: hirtelen pusztulás jön a városra, amit földig égetnek és több mint egymilló embert megölnek. Krisztus így magyarázta intelmeit: és most mondtam meg néktek, mielőtt meglenne: hogy a mikor majd meglesz, higyjetek. (Ján. 14:29.) Lényegében azt mondta: amikor majdmegtörténik, tudni fogjátok, hogy van egy Isten,
aki szeret titeket, és előre figyelmeztetett.


Pál az ilyen figyelmeztetéseket fénynek nevezi, a sötétséget eloszlató tudásnak. Röviden ezt mondja: a világosság gyermekei vagytok, mert tudjátok, mit hoz a jövő. Tehát, amikor jön a pusztulás és pánik vesz körül titeket, bennetek a Szent Szellem nyugalma lesz. Valami megelevenedik bennetek és eszetekbe jut: Isten figyelmeztetett. Ez a prófécia nem az Isten népének szóló harag üzenete, hanem ébresztő trombita, hogy kezdjünk készülődni. Mert nem haragra rendelt minket az Isten, hanem arra, hogy üdvösséget szerezzünk a mi Urunk Jézus Krisztus által, A ki meghalt érettünk, hogy akár ébren vagyunk, akár aluszunk, együtt éljünk Ő vele. (1Thssz. 5:9-10.) Pál itt a lehetséges pusztulás idejéről beszél. Ezért mondja: Vígasztaljátok azért egymást, és építse egyik a másikat, a miképen cselekeszitek is. (5:11.)


Bővölködő korunkban senki nem akar olyan üzenetet hallani, mint Ézsaiásé. Én biztosan nem. Mégsem mellőzhetjük, mert a küszöbönkön van. Pál szerint az ilyen időben, amikor tudjuk, hogy jön a hirtelen
pusztulás, nekünk nem remegnünk vagy bánkódnunk kell a világgal együtt. Inkább vigasztalnunk kell egymást hitben, tudva, hogy életünk fölött minden szempontból Isten uralkodik.


...legyünk éberek, felöltözvén a hitnek és szeretetnek mellvasába, és sisak gyanánt az üdvösségnek reménységébe. (5:8.) Pál arra bíztat, hogy fegyverkezzünk fel hittel. Építsük fel a hitünket most, mielőtt az a nap eljön. Tanuljuk meg az énekünket: akkor tudjuk majd énekelni a tűz közepette. Dicsőítsétek az Urat tüzekben és magasztaljátok Izrael Istenének nevét! ( Ézs 24:15 )

A szöveget David Wilkerson: EGY óRA ALATT MINDEN MEGVÁTOZIK c. prédikáció sorozatából másoltuk.

 

 

Jövő idő I. – A tornádó szívében

MEGJELENT 2009 április 8. INDEX.HU-n

A tornádó közepén látszólagos nyugalom van. Nem érződik a szélvihar gyilkos ereje, bár már mindenhol a pusztítás nyomait látja az ember. Sokan talán még reménykednek is, hogy már túl vannak a nehezén, de a rövid szünet után bizton érkezik a tombolás második felvonása.

Ilyen átmeneti nyugalmi állapotban van most a világgazdaság is. A globalizált gazdaság összeomlásának eddigi leglátványosabb szakaszán már túl vagyunk. A pénzügyi rendszer összeroskadt, az ingatlanpiaci buborékok kipukkadtak. A tőzsdék átlag 70%-os értékvesztést szenvedtek el világszerte. A fogyasztás mindenhol lecsökkent, a hitelhabzsolásra építő ágazatok (pl. autóipar) már szembesültek a kiábrándító realitással.

A Nagy Világgazdasági Válság jelenleg egy érési fázisnál tart. A világ kormányai - attól függően, hogy mit is gondolnak a válság okának - nekiláttak a romeltakarításnak.

Likviditási vagy strukturális válság?

Egyesek úgy ítélték meg, hogy likviditási válsággal és nem szerkezeti válsággal állunk szemben. Ők rutinból likviditásbővítő intézkedéseket hoztak. A Fed, az angol jegybank (BOE) és a Svájci Nemzeti Bank (SNB) is nullához közeli jelképes szintre csökkentette le a jegybanki alapkamatot – kevés eredménnyel. Ez nem csoda, hiszen a világban jelenleg nem likviditási válság van! Mi is a különbség a likviditási válság és a strukturális válság között? Amennyiben egy cég jó piaci pozícióban van, nyereséges, de tevékenysége megszervezéséhez kevés a forrása, az likviditási problémával áll szemben. Amennyiben egy cég piaca összeomlott, termékei iránt lecsökkent a kereslet, esnek az árak, veszteséget termel, annak strukturális problémát kell megoldania. A likviditási válságban lévő cégnek segít az új forrás, a strukturális válságban lévő cégnél viszont csak elodázza a alkalmazkodási kényszert. Legalábbis abban az esetben, ha a cég a veszteséges tevékenységének fenntartására használja azt fel, és nem a tevékenységének strukturális megújítására (lásd: amerikai autóipar).

Mások keresletbővítő intézkedéseket hoztak. Németország pl. tartózkodott attól, hogy lenullázza a jegybanki alapkamatot, viszont 2.500 eurós roncsprémium bevezetésével növelte meg a keresletet az autóiparának termékei iránt. Ez abban az esetben jó döntés, ha az autók iránti jövőbeni kereslet biztosítja majd az ágazati kapacitások kihasználását, egyébként viszont csak arra jó, hogy a kb. 40%-os fölösleges kapacitást felhalmozó autóipar más vállalatai menjenek először csődbe. Ez a német autóipar szempontjából persze üdvözítő következmény, viszont az üzleti tehetség helyett ismét az állami beavatkozás tesz különbséget sikeres és sikertelen vállalkozás között.

A direkt állami beavatkozás egyébként már a válság kiteljesedésének első napjaitól kezdve megjelent az intézkedések között: a veszteség államosításának formájában. Mi másnak lennének tekinthetőek a csődközelbe került bankoknak tulajdonosi pozícióért cserébe nyújtott állami támogatások? Érdekes emberfajta a kapitalista: amíg nyereséges a vállalata elszánt híve a liberális piacgazdaságnak, ha viszont csődbe viszi a cégét, mindjárt felismeri a közösségi szerepvállalás fontosságát.

Látszatpénz, túlfogyasztás, eufória

Látható, hogy a döntéshozók nagy része még mindig azt hiszi, hogy a Nagy Világgazdasági Válság csak egy a globalizált világgazdaságot sújtó „szokásos válságok" sorában. Mélyebb, súlyosabb mint gondolták, de majd kezelik és aztán minden olyan lesz mint régen. A grafikonok ha nem „V" formát mutatnak, akkor majd „U" alakúak lesznek. Ez azonban nagyon nagy tévedés: a világgazdaság már soha nem lesz olyan, mint amilyen 2008 előtt volt! Az „átlag válságok" kezelésére használatos monetáris és fiskális intézkedések önmagukban nem fognak átütő sikert hozni. Egyszerűen azért nem, mert a „látszatpénzből túlfogyasztó" globalizált világgazdaság alapmechanizmusai buktak meg. Game Over! A korábbi struktúra nem tartható fenn tovább. Titkon mindenki tudta, érezte ezt már az utóbbi tíz évben is, csak most nagyon fájdalmas szembesülni a valósággal.

Mik is hát a Nagy Világgazdasági Válság valódi okai?

1989., a kommunista blokk viharos gyorsaságú felbomlása után az USA lett a gazdasági és politikai világhatalomért folytatott játszma abszolút győztese. A hatalmi eufória gazdasági eufóriával társult. A globalizációnak nevezett világgazdasági mozgalom kiteljesedett és hatalmas gazdasági sikereket hozott. A globalizáció új földrészeket kapcsolt be a világgazdaságba, és korábban soha nem látott technológiai fejlődést eredményezett.

A közvetlen gazdasági előnyök miatt a termelés fokozatosan áttelepült az olcsó munkaerővel rendelkező térségekbe (pl. Ázsia), miközben a világgazdaság korábbi termelési központjai (USA, Európa) kereskedelmi, pénzügyi és főleg fogyasztási központokká váltak. Kis túlzással: Kína termelt, mi meg jól éltünk. Termelés hiányában a kereskedelmi folyamatokat fölöztük le és rafinált mechanizmusokat találtunk ki látszatpénz („ghoost assets") ipari méretekben való termelésére - hiszen a fogyasztást valamiből finanszírozni kellett.

Származékos pénzügyi termékek fedték el a befektetések valódi értékét. A tőzsdéken egymást szédítették a befektetők és elemzők, hogy milyen sokat is érnek az egyes részvények. Az ingatlanpiacon nem lehetett olyan drágán építeni vagy vásárolni, hogy ne lehessen belőle komoly nyereséggel kiszállni (lásd: USA, Spanyolország). A kormányok a politikusok választási licitjében felduzzadó közkiadásokat egyre nagyobb mértékben hitelből fedezték, amit ha nem adott a piac, hát a bankóprés beindításával teremtettek elő (általános vélekedés, hogy a kincstárjegyek (T-Bondok) lejegyzése mögött piaci szereplők mögé bújva sokszor maga az állam áll).

Eladósodott világ

A világ 2008 második felére eljutott oda, hogy a mesterségesen képzett látszat tőke már kb. két és félszer meghaladta a reálgazdaság méretét! Eközben a lakosság rendületlenül növelte a fogyasztását. 3 évente autót cserélt, hegyeket halmozott fel haszontalan kacatokból, a néhány éves „ósdi" kütyüit vadonatújakra cserélte, utazott, szórakozott. Ha nem volt hozzá jövedelme, hát hallgatva a korszellemre bátran eladósodott.

A folyamatot látták a bankárok, de nem akartak kimaradni a hitelboomból. Látták a politikusok, de a mesterségesen felpörgetett fogyasztással vásárolták meg a szavazatokat. Látták a nagyvállalatok vezetői, de a csillagászati bonuszuk az év végi eredménytől függött. Látták a tőkések, de élvezték a befektetéseik extra hozamát. A fogyasztók pedig abban a hamis illúzióban ringatták magukat, hogy ez a jóléti aranykor örökké tart majd.

Na ez a világgazdasági rendszer omlott össze az elmúlt hónapokban!

Hallgathatjuk még egy darabig a hírekben, hogy a késik a fellendülés, meg hogy a válság miatt valamely mutató már megint kedvezőtlenebb a vártnál, de jobb lenne végre tudomásul venni: minden kísérlet (likviditásbővítő, fogyasztásélénkítő, munkahelymegőrző, stb), ami ezt a talajt vesztett, „látszatpénzből túlfogyasztó" rendszert szeretné életben tartani: kudarcra van ítélve!

A probléma megoldásának kulcsa egy alacsonyabb szintű fogyasztásra alapozott, a lokális tevékenységekre erősebben építő világgazdasági struktúra kialakítása, valamint ezzel egyidejűleg egy új globális pénzügyi rendszer kiépítése, mely magakadályozza a látszat tőke újra termelődését. (Az új gazdasági struktúrával elemzés sorozatom következő „Jövő idő V/2, A dinoszauruszok ismét kihalnak" című részében foglalkozom majd részletesebben.)

Újra kell szabályozni a pénzügyi rendszert

A látszattőke termelés korlátozásának legfontosabb eszköze: a pénzügyi szolgáltatások és szolgáltatók feletti globális kontroll megteremtése! Egy globalizált gazdasági rendszer egyszerűen nem létezhet globális pénzügyi kontroll nélkül, és a nemzetállamok alkalmatlanok a globális pénzügyi folyamatok felügyeletére. Fel kell számolni a pénzügyi rendszer fekete lyukait, ahol követhetetlenül tűnik el, áramlik, cserél gazdát a pénztőke. Meg kell szüntetni a többszintű származékos pénzügyi termékeket, és elkerülhetetlen az off-shore rendszerek ellenőrzés alá vonása. Meg kell szüntetni a tisztán hitelből való befektetések gyakorlatát. A banki pénzteremtési képesség korlátozása érdekében elkerülhetetlennek tűnik a bankrendszer erősebb felügyelete, esetleg részleges államosítása. A kormányoknak meg kell tanulniuk a tényleges bevételeikből gazdálkodni, el kell felejteniük a költségvetési hiány intézményét. Új hitelminősítőkre, könyvvizsgálókra, befektetési alap-kezelőkre, brókerekre van szükség a közbizalom helyreállítása érdekében. A régiek szinte kivétel nélkül megbuktak, vakok voltak a várható válság vonatkozásában.

Létre kellene hozni egy - az SDR-hez hasonló -, a világ legnagyobb gazdasági szereplőinek pénzéhez (Euro, Usd, Rubel, Yuan, Yen, Khaleeji) kötött mesterséges tartalékvalutát. Amennyiben egy állam (vagy régió) pénze a világ kulcsvalutája, ő a világgazdaság legfontosabb szereplője, mindenki más a „többiek" közé tartozik. A kulcsvaluta kibocsátója árainak, termelésének, fogyasztásának, pénzügyi rendszerének, tőkepiacainak, stabilitása kihat az egész rendszer stabilitására. Az USA már nem képes a világgazdaságban a korábbi kitüntetett szerepet betölteni, de valószínűleg a jelenleg legstabilabb valuta, az Euro sem lenne képes hosszú távon egy globalizált gazdasági rendszerben a fenti kívánalmaknak megfelelni. Az új világpénzzel egyszerűen tudomásul kell venni: a világgazdaság multipolárissá vált.

A világ sokat várt G20-ak londoni tanácskozásától, ám azt leginkább a kivárás jellemezte. A amerikai-brit tengely arra akarta rávenni a többieket, hogy összehangolt likviditásbővítéssel tegyenek még egy kísérletet a megbukott gazdasági struktúra feltámasztására. A német-francia tengely strukturális reformokat sürgetett, míg Kína egy új globális pénzügyi rendszer létrehozását sürgette. Senki nem tudta rákényszeríteni az akaratát a többiekre, az elfogadott határozatok óvatos lépéseket tartalmaznak mindhárom stratégiai irány megvalósítására. Egyelőre senki sem győzött, de nem is vesztett.

A válság második szakasza fájdalmasabb lesz

A túlfogyasztási rendszer fenntarthatatlanságának elfogadása nélkül a nemzetállamok válságkezelési kísérletei mind eredménytelenek lesznek. A nagy akarásnak, a sok adófizetői pénz elköltésének átmeneti látszateredményei lehetnek ugyan, de maga a rendszer nem gyógyul meg tőle. A válság első leépülési fázisa a túlfogyasztás által életrehívott többletkapacitások és látszatjavak leépülése miatt következett be. A második fázis a megalapozatlanul túlfogyasztó gazdasági rendszer fenntarthatatlanságával való szembesülés miatt fog bekövetkezni. Ez lesz a „válságtornádó" támadásának második, fájdalmasabbik szakasza. Az első szakasz közben és után még lehetett remélni, hogy a folyamat megfordítható, a hatása mérsékelhető. A második szakaszt viszont a teljes reményvesztés fogja jellemezni. Olyan tevékenységek, kapacitások, munkahelyek is áldozatul fognak esni a leépülésnek, amelyek egy új világgazdasági struktúrában életképesek lennének, ha túlélnék a nehéz napokat.

20-30 % körüli életszínvonal romlás, államcsődök, tüntetések, lázadások várhatóak még a gazdaságilag fejlett országokban is a második összeomlási fázis során.

A világgazdaság várhatóan 2009. folyamán belép a válság második összeomlási fázisába. Az új globális pénzügyi és gazdasági rendszer létrehozását célzó intézkedések hatékonyságától függ, hogy ezt követően a stabilizáció mikor következik be. A válság az új világgazdasági rendszer irányított felépítésével kezelhető lenne kb. 3 év alatt, de amennyiben a gazdaság az érdemi válságkezelő intézkedések elmaradása okán magára marad a bajaival, elhúzódó, akár évtizedes vajúdásra is számítanunk kell.

Mészáros László

közgazdász

a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola Stratégiai Igazgatója

 

 

 

Szólj hozzá!


A bejegyzés trackback címe:

https://profeta.blog.hu/api/trackback/id/tr451041628

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása